W połowie ostatniej dekady ubiegłego wieku historyk Adam Cyra, obronił pracę doktorską o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i rozpoczął starania o jej opublikowanie. Okazało się wówczas, że – mimo iż praca miała znakomite recenzje – nikomu nie zależało na jej wydaniu.

W gronie znajomych dużo rozmawialiśmy o stanie naszej pamięci historycznej, jego przyczynach i skutkach. Uznaliśmy, że niezgoda na niepamięć to za mało, konieczne jest przeciwdziałanie. Dlatego postanowiliśmy wydać pracę dra. Cyry wraz z „Raportem” Witolda Pileckiego, obszernym dokumentem traktującym o KL Auschwitz.

Dziesiątki nocy zarwałem mozolnie przepisując (a potem adiustując) „Raport” z niedoskonałych kopii maszynopisu, jednak nawet tak niekomfortowa lektura nie pozostawiała złudzeń, że obcuję z wybitnym dziełem i niezwykłym autorem. „Raport” – poza warstwą dokumentacyjną – to zapis czystego patriotyzmu, umiłowania ludzi, wolności i Ojczyzny. Pilecki zaś jawił mi się i jawi do dziś jako człowiek prawy, niezłomny, rozważny i odważny, gotów do najwyższych poświęceń dla dobra Polski i rodaków, człowiek, dla którego najważniejsza jest sprawa a nie osobista kariera.

W 2000 roku książka „Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki 1901 – 1948” ukazała się nakładem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, a ja zacząłem rozmyślać o filmie dokumentalnym o Rotmistrzu. Jednak na dłuższy czas pochłonęła mnie kampania społeczna na rzecz ustanowienia w Polsce 14 czerwca (rocznica deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych) Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Trzeba było 6 lat, wielu apeli byłych więźniów obozu, pism, próśb i forteli, by Sejm RP przyjął stosowną uchwałę (wykreślając w toku prac przymiotnik „niemieckich”).

W 2006 roku Ryszard Bugajski wyreżyserował telewizyjny spektakl „Śmierć rotmistrza Pileckiego”, który jest artystycznym zapisem ostatnich miesięcy życia Rotmistrza, a ja powróciłem do myśli o potrzebie zrealizowania rzetelnego, pełnometrażowego dokumentu o życiu i działalności Rotmistrza, ponieważ te, które nakręcono w latach 90. ubiegłego wieku albo zawierają błędy merytoryczne, albo wydają się już dzisiaj archaiczne, albo są po prostu nieudane i przegadane.

Kilkakrotnie rozmawiałem z jednym z najwyższych urzędników w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej o filmie o Pileckim. Człowiek ten pozbawił mnie złudzeń, że PISF może być instytucją, która sfinansuje to przedsięwzięcie.– Z daleka od Auschwitz - przekonywał. – Wiele lat pracowałem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i wiem, co znaczy Auschwitz na świecie. Znajdźcie sobie jakiś bezpieczniejszy temat…

Od 2009 roku Stowarzyszenie Auschwitz Memento regularnie poszukuje środków na film o Pileckim w polskich instytucjach. Ślemy prośby, składamy wnioski, bierzemy udział w konkursach. Bezskutecznie. W ciągu trzech lat zrealizowaliśmy pięć historycznych filmów dokumentalnych, które były emitowane w TVP (dwa z nich w najbliższym czasie pokaże również Planete), ale na film o jednym z największych polskich bohaterów nie możemy znaleźć środków ani w agendach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ani w Ministerstwie Obrony Narodowej, ani w urzędach marszałkowskich, ani w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dotację w wysokości 7 tysięcy złotych musieliśmy oddać, bowiem potrzeby są dwadzieścia razy większe). Widocznie nasze państwo poprzez swoich urzędników uznaje, że Witold Pilecki nie jest wzorcem osobowym godnym propagowania w Europie XXI wieku…

Czy to oznacza, że mamy się poddać? Porzucić ideę oczywiście słuszną i potrzebną, wpisującą się w polską rację stanu? Nie. Jesteśmy zdeterminowani, by ten film zrobić i zrobimy. Mamy niezbędne doświadczenie i umiejętności, znakomitą ekipę realizacyjną, zapał i pomysły. Brakuje nam tylko pieniędzy.

Wierzymy w społeczeństwo obywatelskie, w jego aktywność i hojność. Do Was apelujemy, Obywatele RP, włączcie się w akcję PROJEKT: PILECKI, promujcie ją i wspierajcie datkami! Niech film o jednym z najlepszych Polaków będzie naszym wspólnym dziełem!

Bogdan Wasztyl
Przewodniczący Rady Programowej
Stowarzyszenia Auschwitz Memento

 

Osoby zaangażowane w projekt
BOGDAN WASZTYL
img 52atDziennikarz, publicysta "Dziennika Polskiego" (1990-2006), redaktor naczelny miesięcznika "Dialog-Pheniben" (2006-2008), dyrektor i redaktor naczelny TVP Kraków (2009-2010), trzykrotny zdobywca Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera, laureat Nagrody Pro Publico Bono, laureat Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i wielu innych nagród dziennikarskich. Współautor kilku książek, redaktor i wydawca m.in. książek "Kto ratuje jedno życie", "Ochotnik do Auschwitz", "Chorzowianie w KL Auschwitz", "Za wiarę", „W cieniu Auschwitz”. Jako producent, scenarzysta bądź reżyser uczestniczył w produkcji takich filmów, jak „Siostrzyczka”, „Listonosz”, „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”, „Duma i zdrada”, „Życie jest Śpiywkom”, „Ucieczka z Auschwitz”, „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”.
MIROSŁAW KRZYSZKOWSKI
img 58tRedaktor i edytor, autor książek i filmów dokumentalnych. Jego produkcje są emitowane na antenach TVP i telewizji komercyjnych. Wyprodukował i zrealizował takie dokumenty, jak „Moja ikona”, „Być”, „Święta z sąsiedztwa. Joanna Beretta Molla” a także wspólnie z innymi producentami fabularyzowany dokument „Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń”. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Auschwitz Memento realizował i współuczestniczył w produkcji takich filmów, jak „Siostrzyczka”, „Listonosz”, „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”, „Duma i zdrada”, „Życie jest Śpiywkom”, „Ucieczka z Auschwitz”, „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”.
MARCIN KWAŚNY
MARCIN KWAŚNYAktor, scenarzysta, reżyser teatralny. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2002) uzyskując w trakcie studiów prestiżowe stypendium Katarzyny Frank-Niemczyckiej. Aktor stołecznego Teatru Kwadrat (od 2002). Laureat wielu nagród aktorskich i wyróżnień, m.in.: wyróżnienia na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie za monodram Marka Koterskiego „Nienawidzę” (2004), Grand Prix na IV Festiwalu Sztuki Słowa „Verba Sacra”, w Poznaniu (2004), głównej nagrody aktorskiej za rolę w filmie „Rezerwat” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Golden Brig” w Odessie (2008), nagrody za scenariusz (wraz z Łukaszem Palkowskim) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Krajów Nadbałtyckich w Swietłogorsku (2008).
Zagrał kilkadziesiąt ról epizodycznych, kilkanaście drugoplanowych i kilka głównych w filmach polskich i zagranicznych, w tym.m.in „Pre Mortem”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Polowanie na Anglika”. Szerszej publiczności znany z seriali telewizyjnych: „Mrok”, „Na kocią łapę”, „Szpilki na Giewoncie”, „Klan”.
Jako reżyser debiutował spektaklem „Wariactwa według Czechowa”. Razem z policjantem Marcinem Skórą napisał sztukę teatralną pt.”Kto dogoni psa?”, którą wyprodukował i wystawił w teatrze Ochoty w Warszawie. Założyciel fundacji "Między Słowami", która obecnie produkuje film pt."Wyklęty" w reżyserii Konrada Łęckiego dotyczący historii żołnierzy wyklętych.W roku 2014 na ekrany ma trafić film pt.”Historia Roja”w reż. Jerzego Zalewskiego, w którym gra jedną z głównych ról.
MAŁGORZATA KOWALSKA
MAŁGORZATA KOWALSKAAktorka. Kończy studia na wydziale aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jej mistrzem i opiekunem roku jest Wielki Aktor i Jerzy Trela. Debiutowała rolą Solwejgi w sztuce "Peer Gynt" w reżyserii Rafała Sabary w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Rola Marii Pileckiej to dla niej wielkie wyzwanie. Ma nadzieję, że uda jej się stworzyć portret kobiety wiernej i kochającej, ale też silnej i odważnej."
ŁUKASZ KLAG
ŁUKASZ KLAGOperator kamery, kierownik planu. Pracował w TVN, między innymi przy realizacji "W11", "Detektywach" oraz w TVS. Współpracuje także z teatrami w Krakowie, Zakopanem i Wrocławiu przy realizacja koncertów i spektakli. Filmem pt. „Tomasz i Maria” na ocenę bardzo dobrą obronił dyplom na kierunku filmowym (specjalizacja operatorsko-montażowa) Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa. Ten krótkometrażowy film fabularny był prezentowany podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii polskiego filmu niezależnego. Za film „Zbrodnia, detektyw i medium” otrzymał nagrodę podczas Festiwalu 48h w Krakowie.
EWA KAŁAT
EWA KAŁATOperator kamery. W 2013 roku etiudą filmową pt. „ISO 200” na ocenę bardzo dobrą obroniła dyplom na kierunku filmowym (specjalizacja operatorsko-montażowa) w Krakowskiej Szkole Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa. W 2013 roku jej film „Poznałem pewnego... PANA” zdobył Grand Prix Festiwalu Filmów „Po Godzinach”. Autorka filmów krótkoemtrażowych „The true story of noir”, „Lęk”, „Stefan”, „Żądza pieniądza”. Realizuje programy telewizyjne m.in. dla TVP Kraków.
dr ADAM CYRA
adam cyra historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1996 roku obronił pracę doktorską "Rotmistrz Witold Pilecki (1 Zorganizował ponad dwadzieścia wystaw krajowych i zagranicznych, poświęconych historii KL Auschwitz. 1901-1948). Życie i działalność na tle epoki". Jest autorem kilku książek i około dwustu artykułów, poświęconych historii KL Auschwitz m.in. „Ochotni do Auschwitz. Witold Pilecki 1901-1948” (wraz z raportem Witolda Pileckiego z 1945 roku), „Sylwetki niektórych żołnierzy AK - członków obozowego i przyobozowego ruchu oporu”, „Pozostał po nich ślad...Życiorysy z cel śmierci”, „Spadochroniarz "Urban". Ppor. Stefan Jasieński (1914-1945)”, „Podobóz KL Auschwitz Harmęże”. Zorganizował ponad dwadzieścia wystaw krajowych i zagranicznych, poświęconych historii KL Auschwitz.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 21. Bayerische Infanterie Regiment 17. Infanterie Division z Nowego Targu
bayerischeJako samodzielna i autonomiczna grupa istnieje od grudnia 2007 roku. Zajmuje się odtwarzaniem takich formacji jak Wojsko Polskie 1936-1939 ( 6 Dywizja Piechoty działająca w ramach Armii Kraków), Korpus Ochrony Pogranicza - 1 Pułk Strzelców Górskich (Pułk KOP "Snów I"), Komenda Powiatowej Polskiej Policji Państwowej w Nowym Targu i jej okupacyjny odpowiednik tzw. Policja Granatowa, niemiecka żandarmeria polową oraz liniowa jednostka Wehrmachtu 21. Inf. Rgt 17. Inf.Div. Współpracuje z grupami rekonstrukcyjnymi zarówno z kraju, jak i zza granicy (Słowacji, Czech, Ukrainy, Białorusi i Rosji), oraz ze stowarzyszeniami czy fundacjami jak „Warszawska Rodzina Policyjna 1939”, „Polonia Militaris”, czy „Auschwitz Memento”. Uczestniczyła w projekcie edukacyjno – historycznym pt. „Wielki Teatr Historii Bogusława Wołoszańskiego”, czy w produkcjach filmowych i dokumentalnych na terenie kraju, jak i za granicą, jak chociażby w dokumentach kręconych dla TVP Historia, Instytutu Pamięci Narodowej czy na planie videoklipu dla Zespołu SABATON. Dowódcą Grupy jest Krzysztof Musielak.
Grupa Rekonstrukcji Historycznych Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim” z Bielan
batalion-obrony-1Powstała w 2006 roku w ramach Towarzystwa Miłośników Bielan. Jej głównym celem jest gromadzenie informacji dotyczących Batalionu Obrony Narodowej "Oświęcim". Poszukiwania dokumentów, żołnierskich relacji, badań terenowych zaowocowały wydaniem książki "Batalion Obrony Narodowej "Oświęcim" 1937-1939". Grupa kultywuje tradycje oręża polskiego z okresu II Rzeczpospolitej ze szczególnym naciskiem na formacje Obrony Narodowej. Działalność grupy jest także formą upamiętnienia czynu bojowego oświęcimskego baonu ON. Jako że grupa prowadzi również działalność edukacyjną wśród młodzieży szkolnej,intencją jej członków jest odtworzenie wizerunku żołnierzy polskich wszystkich frontów II wojny światowej.
Grupa Teatralna „Czwarta Ściana”
MARCIN DZIUBEK
MARCIN DZIUBEKNauczyciel historii, prezes Towarzystwa Miłośników Bielan i Grupy Rekonstrukcji Historycznych Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim”, niestrudzony badacz historii lokalnej, zwłaszcza dziejów partyzantki akowskiej w pobliżu KL Auschwitz, z jego inicjatywy w Bielanach wzniesiono jedyny pomnik poświęcony żołnierzom oddziału AK „Sosienki”.
PAULINA WĄDRZYK
img 51tPrezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Amator filmu i fotografii. Współautorka wystaw i publikacji związanych z II Wojną Światową. Działaczka społeczna od 2002 roku, związana ze stowarzyszeniami kombatanckimi oraz mniejszości narodowych.
MACIEJ KLIMA
img 56tWiceprezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento. Absolwent Politechniki Opolskiej w Opolu. Pracuje w przemyśle motoryzacyjnym. Filmowiec amator związany z AKF "Chemik" przy OCK Oświęcim; liczne realizacje jako autor lub aktor. Działa przy stowarzyszeniu zwykłym "Komitet społeczny ds. uporządkowania rozwiązań komunikacyjnych w rejonie ul. Pod Olszyną w Oświęcimiu".
ZBIGNIEW KLIMA
img 54tCzłonek zarządu stowarzyszenia "Auschwitz Memento", doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczyciel akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu, autor kilku publikacji naukowych, a także wielu artykułów prasowych. Opiekun naukowy Koła Naukowego Myśli Społeczno-politycznej działającego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu. Współorganizator wielu konferencji popularnonaukowych oraz wydarzeń kulturalnych tamże. Członek Amatorskiego Klubu Filmowego "Chemik", gdzie wyreżyserował wiele filmów dokumentalnych oraz występował w filmach jako aktor – amator.
BARTŁOMIEJ KLIMA
Bartłomiej KlimaAbsolwent Politechniki Krakowskiej na kierunku Informatyka oraz Akademii Górniczo-Hutniczej na kierunku Inżynieria Oprogramowania. Od kilkunastu lat członek Amatorskiego Klubu Filmowego "Chemik", w którym zagrał w wielu filmach o różnorodnej tematyce. Obecnie pracuje jako programista w Krakowie. Jego hobby to historia, ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej.
ANNA GIL
img 59tSkarbnik naszego Stowarzyszenia.
TOMASZ KLAJA
img 61tAbsolwent Uniwersytetu Śląskiego na wydziale fizyka-informatyka. Od 2003 roku nauczyciel w Powiatowym Zespole Nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. por. Stefana Jasieńskiego w Oświęcimiu. W miarę możliwości wspiera stowarzyszenie w promowaniu swojej działalności w Internecie.
KAROLINA KOSOWICZ
img 64tAbsolwentka Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, pracuje jako fotograf w agencji modelek. Inspiracji dostarczają jej zdjęcia Eugenio Recuenco i ulica... sama prowadzi portal o lifestyle'u i streetfashion - urbanchic.pl. W wolnej chwili uczy się rosyjskiego i planuje podróż koleją transsyberyjską.
JAKUB KOSINAK
brakAktor, lektor w kilku naszych produkcjach filmowych.
ZOFIA PIETRZYKOWSKA
zofia pietrzykowskaUczennica Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku Białej. Interesuje się historią, grafiką komputerową i literaturą. W przyszłości chce zostać chirurgiem plastycznym w Wenezueli lub pisarką. Rysuje mangi, zwane przez niektórych o zgrozo chińskimi komiksami. Lubi szpinak, nienawidzi rodzynek. Uczy się języka angielskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i japońskiego. Ma dwa koty i czwórę z chemii na semestr, co uważa za duży sukces. Zdobyła I miejsce w III Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945. Młodzież w ZWZ – AK" za prezentację o Szarych Szeregach.
NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
Do dnia 14 września w ramach zbiórki publicznej wpłyneło:
151 236,76 zŁ
Po zakończeniu zbiórki do dnia 4 listopada na konto wpłyneło:
 26 724, 20 zł
 
Filmy oferowane przez
 Logo Stowarzyszenie AM kolor
są dostępne w sklepie: 

Oficjalne utwory akcji "Projekt: Pilecki"

"Ochotnik" FORTECA

"Projekt: Pilecki" objął patronatem płytę "Rotmistrz"

 "Rotmistrz Witold Pilecki" Cold Calculated

  "Zabrali mi Ciebie Tato" Joined

  "Nie byli obojetni" Joined

 

Zobacz zwiastun filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego"

 
 
 
 
 
 
 
Więciej o filmie znajdziesz tutaj:
 
 

 Patronat nad akcją

logo wMeritum png

Kontakt

STOWARZYSZENIE
AUSCHWITZ MEMENTO

Ul. Partyzantów 1, 32-600 Oświęcim
Tel.: 503-078-357, 508-099-030

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Adres dodatkowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

strona www: http://auschwitzmemento.pl

media o nas

Decyzja Ministra Administracji
i Cyfryzacji 

zgoda na zbiorke p1zgoda na zbiorke p2

Sprawozdanie ze zbiórki

sprawozdanie ze zbiorki projekt pilecki

Czytelnicy komiksu historycznego "Jan Hardy"
NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
przekazali 222 cegiełek na kwotę:
444 ZŁ

dizpiasnicasistrzyczkazjs

 

© 2012 AuschwitzMemento