Stowarzyszenie Auschwitz Memento zaprasza na uroczysty pokaz filmu „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla. Pokaz jest zorganizowany dla uczczenia piątej rocznicy powstania stowarzyszenia. Odbędzie się w Sali widowiskowej Oświęcimskiego Centrum Kultury przy ulicy Śniadeckiego 24 w czwartek 16 października o 18.00. Po pokazie spotkanie z twórcami filmu. Wstęp wolny.
Organizacja powstała na początku 2009 roku i od samego początku na cel postawiła sobie upamiętnienie trudnej XX-wiecznej historii widzianej często z perspektywy lokalnej. Do tej pory powstało siedem filmów: „Siostrzyczka”, „Listonosz”, „Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy”, „Życie jest śpiywką”, „Duma i zdrada”, „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” i wspomniany „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”. Ponad to wolontariusze zebrali ponad 100 relacji od żyjących świadków historii. Przez ostatnie 2 lata stowarzyszenie prowadziło akcję „Projekt: Pilecki”, która miała na celu pozyskanie środków na realizację pełnometrażowego filmu dokumentalnego o rtm. Witoldzie Pileckim. Zakończyła się ona sukcesem i film „Pilecki” będzie miał premierę 27 lutego 2015 w Polsce i Wielkiej Brytanii. Będzie wyświetlany w regularnej dystrybucji kinowej.
„Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” to niezwykły pełnometrażowy fabularyzowany dokument opowiadający o żołnierzach oddziału Armii Krajowej „Sosienki”, który działał w pobliżu niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Dowódcą oddziału był porucznik Jan Wawrzyczek ps. "Danuta", "Marusza". Partyzanci z „Sosienek” nastawieni byli przede wszystkim na pomoc więźniom obozu, dostarczanie im żywności i lekarstw, pozyskiwanie informacji na temat sytuacji w obozie KL Auschwitz oraz - po zniesieniu odpowiedzialności zbiorowej przez komendanturę obozową - organizowanie ucieczek. Według ostrożnych szacunków przynajmniej co trzecia udana ucieczka z obozu była dziełem „Sosienek”.
Wśród uratowanych więźniów byli Polacy, Żydzi, Jugosłowianie, jeńcy sowieccy. „Sosienki” współpracowały z bliźniaczym oddziałem AK „Garbnik” stacjonującym w okolicach Wielkiej Puszczy oraz z ruchem oporu wewnątrz obozu. Część uratowanych więźniów przyłączyła się do partyzantów z "Garbnika" i walczyła do końca wojny z Niemcami. Partyzanci działali brawurowo, często przebrani za esesmanów. Po wojnie prześladowani i odarci z zasług przez władze komunistyczne, skazani zostali na zapomnienie.
Sporo miejsca w filmie poświęcono wysiedleniom mieszkańców Oświęcimia i okolic w czasie wojny.
W realizację filmu zaangażowano Grupę teatralną „Czwarta Ściana” z Jawiszowic, Grupę rekonstrukcji historycznych „Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim”” z Bielan i Grupę rekonstrukcji historycznych „17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment” z Nowego Targu. Piosenkę „Nie byli obojętni” skomponowała oświęcimska grupa „Joined” do tekstu Mirosława Krzyszkowskiego.
Film posiada stronę internetową, gdzie jednocześnie zamieszczono wiele nigdy niepublikowanych materiałów na temat oddziału AK „Sosienki”:
www.sosienki.auschwitzmemento.pl
Fragment filmu:
Piosenka „Nie byli obojętni” zespołu „Joined”:
O innych projektach można przeczytać na stronach:
Oficjalne utwory akcji "Projekt: Pilecki"
"Ochotnik" FORTECA
"Projekt: Pilecki" objął patronatem płytę "Rotmistrz"
"Rotmistrz Witold Pilecki" Cold Calculated
"Zabrali mi Ciebie Tato" Joined
"Nie byli obojetni" Joined
Kontakt
STOWARZYSZENIE
AUSCHWITZ MEMENTO
Ul. Partyzantów 1, 32-600 Oświęcim
Tel.: 503-078-357, 508-099-030
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
Adres dodatkowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
strona www: http://auschwitzmemento.pl
© 2012 AuschwitzMemento